Home > اطلاعات مفيد > فوايد چاي سبز براي سلامتي

فوايد چاي سبز براي سلامتي

تحقيقات نشان مي دهد كه نوشيدن مرتب چاي سبز مي تواند در پيشگيري و درمان بيماري هاي مختلف و ناعلاج بسيار موثر باشد.

حفاظت از قلب

دانشمندان ماده اي شيميايي را در چاي سبز شناسايي كردند كه در حفاظت از قلب در برابر آسيب هاي مختلف موثر است.
4789667 كارشناسان “موسسه بهداشت كودكان انگليس” در مطالعه روي تركيبات چاي سبز موفق به شناسايي ماده اي شيميايي به نام “اپيگالوكاتچين سه گاليت” شدند كه مي تواند مرگ سلول ها را پس از حمله قلبي يا سكته كاهش دهد. اين دانشمندان اعلام كردند: ماده شيميايي موجود در چاي سبز مانع از فعاليت پروتئيني به نام “استات يك” مي شود كه پس از رويدادهاي استرس آميز نظير حمله قلبي يا سكته در درون سلول فعال مي گردد. “اپيگالوكاتچين سه گاليت” همچنين روند بهبود سلول هاي قلبي را سرعت مي بخشد و موجب كاهش صدمه به آن مي شود. از طرفي يكي از عوامل اصلي امراض و حمله هاي قلبي، وجود كلسترول بالا در خون انسان است. چاي سبز علاوه بر داشتن ويتامين هاي A و C (آنتي اكسيدان هاي قوي)، باعث كاهش كلسترول در خون نيز مي گردد كه اين موضوع خطر احتمال حمله قلبي و امراضي از اين قبيل را پايين مي آورد.

كاهش تري گليسيري

د كاتچين موجود در چاي سبز، فعاليت آنزيم ليپاز را (آنزيم مسئول هضم چربي ها) در لوزالمعده مهار مي كند، در نتيجه، شكستن چربي با سرعت بسيار كمي صورت مي گيرد و چربي خون با سرعت كمي بالا مي رود. با توجه به اين كه افزايش تري گليسيريد خون بعد از مصرف هر وعده غذايي يك عامل خطر در بروز بيماري قلبي است ، مصرف چاي سبز در بين وعده هاي غذايي روشي مناسب جهت كاهش تري گليسيريد خون است. كاهش فشار خون مصرف نيم تا 5/2 فنجان چاي سبز در روز احتمال بروز پُرفشاري خون را تا 46 درصد كاهش مي دهد.

جلوگيري از ديابت

چاي سبز قادر است از عوارض ناشي از ديابت مانند آب مرواريد و بيماري هاي كليوي به طور معجزه آسايي جلوگيري كند. چاي سبز با مهار كردن فعاليت آنزيم آميلاز بزاق و روده كه مسئول هضم نشاسته است، باعث مي شود كه نشاسته با سرعت آهسته تري بشكند و در نتيجه قند خون با سرعت كمي بالا برود.

جلوگيري از كم خوني

بر اساس مطالعات جديد محققان هندي، با توجه به اين كه عنصر مس به ميزان زياد در چاي سبز وجود دارد و اين عنصر براي مصرف آهن در بيوسنتز هموگلوبين بسيار ضروري است، چاي سبز مي تواند احتمال بروز كم خوني را در افراد پايين بياورد. در اين بررسي ها مشخص شده است، نوشيدن5 تا 6 فنجان چاي سبز در روز، 7 درصد از نياز بدن به مس و 2/0 درصد نياز آن به آهن را تامين مي كند.

1496021 محققان معتقدند، در حالي كه چاي سبز يكي از منابع غذايي مهم منگنز و فلوئور محسوب مي شود، ولي مقدار ساير عناصر معدني موجود در آن در مقايسه با ديگر مواد غذايي به قدري ناچيز است كه نياز روزانه انسان به اين عناصر را رفع نمي كند.

پيشگيري از بيماري هاي ايمني خودكار بدن

پژوهش گران اعلام كردند مصرف چاي سبز از ابتلا به بيماري هاي ايمني خودكار بدن جلوگيري مي كند. تحقيقات پژوهش گران دانشكده پزشكي ژورژيا حاكي از آن است كه مصرف چاي سبز علاوه بر مؤثر بودن در كاهش ابتلا به سرطان، باعث محافظت افراد در برابر بيماري هاي ايمني خودكار بدن مي شود. چاي سبز از گسترش آنتي ژن هايي كه مي توانند موجب تحريك ايمني بدن شوند جلوگيري مي كند. نتايج تحقيقات حاكي از آن است وجود ماده اي موسوم به EGCG در چاي سبز باعث متوقف شدن التهاب و تاثيرات آن بر روي پوست و سلول هاي مترشحه بزاق مي شوند. در يك اختلال ايمني خودكار، موسوم به سندرم شوگرن (Sjogren)، سلول هاي مترشحه بزاق، هدف قرار گرفته و باعث خشكي دهان مي شوند و در اختلالي ديگر، پوست ارگان هدف واقع شده و فرد مبتلا به سل جلدي مي گردد.

شايان ذكر است تحقيقات بيشتر بر روي حيوانات در حال انجام است و تاثير مفيد چاي سبز در پيشگيري از آرتريت نيز مشخص شده است.

 1. April 8, 2009 at 7:03 pm

  salam
  yekami ham dar bareye chaye siyah hamin ke to iran mikhorim benevis.
  shenidam aslan khasiyat nadare.!?
  agha kei miyan seoul eid didani age nayan ma miyam Pusan

 2. مدیر
  April 9, 2009 at 3:06 am

  سلام ممنون اینجا مغازه های پاکستانی دارند. از ایران هم آوردم.
  شما تشریف بیاورید پوسان ما هم خدمت می رسیم. قدم رنجه می کنید.

 3. safarezendegi
  April 26, 2009 at 10:40 am

  سلام. خواص چای سبز بسیار است. افسوس که اغلب مردم از دانستن این موضوع غافل هستند و همچنان خود را با چای معمولی سرگرم می سازند.
  راستی شما در آن کشور به چه کاری مشغول هستید؟ دانشجو هستید یا شاغل؟ به هر حال موفق باشید.دوست داشتید وبلاگ خاطرات یک خبرنگار هم شاید برایتان خواندنی باشد. البته شاید…
  http://safarezendegi.wordpress.com/

  • مدیر
   April 26, 2009 at 7:20 pm

   سلام. خواص چای سبز بسیار است. افسوس که اغلب مردم از دانستن این موضوع غافل هستند و همچنان خود را با چای معمولی سرگرم می سازند.
   راستی شما در آن کشور به چه کاری مشغول هستید؟ دانشجو هستید یا شاغل؟ به هر حال موفق باشید.دوست داشتید وبلاگ خاطرات یک خبرنگار هم شاید برایتان خواندنی باشد. البته شاید

   متشکرم .آره حق با شماست. ولی چای سیاه هم خواص خود را دارد.
   من که هنوز نتونستم به چای سبز عدت کنم و لی سعی می کنم مصرف کنم. چای سیاه هم به طور کل از زنگی کره ای ها بیرون فته است.
   من اینجا دانشجو هستم

 1. No trackbacks yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: